Skip to main content
Carolina Panthers

2024 Scripps Spelling Bee - Regional Program

 fullcolor

Welcome to the 4th annual Carolina Panthers Regional Spelling Bee presented by Bank of America! This year's event features top spellers from a combined 65 school districts in North & South Carolina and the opportunity to compete for coveted spots in the iconic Scripps National Spelling Bee tournament!

The Carolina Panthers and Bank of America celebrate each of this year's contestants for the hard work, discipline, and dedication you have put into preparation for the Bee. You are each terrific role models for your student peers. We wish you the best of success in today's competition as we determine who will represent our region in the Scripps National Spelling Bee tournament!

2024 Judges

John A. Murray

John A. Murray

John A. Murray is the Head of Brookstone Schools, a K-8 school whose mission is to glorify God by equipping under-resourced students spiritually, socially, and academically for future lives of leadership and service. John received his B.A. in History and English from Vanderbilt University and his Master of Arts in Liberal Studies from Dartmouth College.

Kelly Schultz

Kelly Schultz

Kelly Schultz has 13+ years of experience as a teacher, instructional coach, MTSS Coordinator, and state-level consultant. She holds an M.Ed. in Secondary English from DePaul University and a B.S. in English, Creative Writing from Central Michigan University. Schultz has a strong belief in high-quality, standards-based instruction for all students.

Anne Wood

Anne Wood

Anne Wood is an Elementary Media Specialist with a background in Elementary Education. She teaches in Pamlico County, N.C., where she's been in education for 15 years. Wood attended East Carolina University for undergraduate and post-graduate studies. She currently coordinates her region in the Southeast for the Elementary Battle of the Books and had the pleasure of continuing to coordinate the bee. She lives in New Bern, N.C., with her husband and son.

2024 Participants

South Carolina Participants

Table inside Article
Photo Name School District
Aayushman Gilotra Harrisburg Elementary School Lancaster County School District
Ahaan Jain Pleasant Knoll Middle School Fort Mill School District
Aiden Rabinowitz Indian Land Intermediate School Lancaster County School District
Alaina Cutler Hammond School
Alayna Lanier South Carolina Virtual Charter School
Alexandra Collins Ware Shoals Middle School Greenwood 51
Amulya Villa Fort Mill Middle School Fort Mill School District
Annabelle Wilczewski St. Mary's Catholic School
Anthony Shepard Clinton Middle School Laurens District 56
Arohi Patel Clinton Middle School Laurens District 56
Ayden Boyd Gloverville Elementary Aiken County
Brayden Ross Phillips North Central Middle School Kershaw County School District
Brienna Hall Lewisville Middle School Chester County
Caleb Rojas Ridge Spring -Monetta Middle/High School Aiken County
Cara Hines St. Mary Help of Christians Catholic School
Caroline McNich Indian Land Elementary Lancaster County School District
Carter Little Jackson STEM Magnet Middle School Aiken County
Connor Robinson North Central Middle School Kershaw County School District
Corey Housey Allendale -Fairfax Middle School Allendale County Schools
Creighton Hanks Starr Iva Middle School Anderson 3
Dariyah Hutchinson Allendale - Fairfax Middle School Allendale County Schools
Dorothea Viner Belvedere Elementary Aiken County
Eli Russell Clover Middle School York 2
Emerie Bass Kershaw Elementary School Lancaster County School District
Essence Smoakes Allendale Fairfax Middle School Allendale County Schools
Evan Smarr Great Falls Middle School Chester County
Evelyn Zimmerman St. Anne Catholic School, Rock Hill
Gowri Ramesh Gold Hill Middle School Fort Mill School District
Gracen Folk Barnwell Primary School Barnwell School District 45
Grant Kreitzer New Ellenton STEAM Magnet School Aiken County
Ishaan Singh Forest Creek Middle School Fort Mill School District
J'Adore Davis Chester Park School of Literacy through Technology Chester County
Jackson Bell Gloverville Elementary Aiken County
Jackson Champion-Wescott Sterling School Greenville
Jada Brown Aiken Intermediate School Aiken County
James Carroll Clinton Elementary School Laurens District 56
James Corley Gloverville Elementary Aiken County
Jax Collins Eastside Elementary Laurens District 56
Jaxon Vargas Indian Land Elementary Lancaster County School District
Jayda Broome Horse Creek Academy
Jennings Hamilton Hammond School
Jessica Vance Oakridge Middle School York 2, Clover
Jordan Mackins Barnwell Elementary School Barnwell 45
Joseph Burton Iva Elementary Anderson 3
Kaylani Gerena Chester Middle School Chester County
Ketauria Peterson Joanna-Woodson Elementary Laurens District 56
Kolin Schuler Horse Creek Academy
Lee Allen Flat Rock Elementary Anderson 3
Logan Edwards Rosebud Schoolhouse
Makenzie Blackmon South Middle School Lancaster County School District
Mallory Greene Clover Middle School York 2, Clover
Manha Shaik Oakridge Elementary School York 2, Clover
Mason Harrison Ware Shoals Primary School Greenwood 51
Matthias Chinchar Indian Land Elementary Lancaster County School District
Mattie Zimmerman St. Mary's Catholic School
Michael Shawn Corbett North Central Middle School Kershaw County School District
Nathan Mesfin Indian Land Elementary Lancaster County School District
Nehemiah Rouse Barnwell Primary School Barnwell School District 45
Nirvan Gyawali Indian Land Middle School Lancaster County School District
Patience Tyler Allendale -Fairfax Middle School Allendale County Schools
Reagan Brown Nursery Road Elementary Arts Magnet Lexington Richland 5
Reagan Hubbard Starr Elementary Anderson 3
Salonee Birabar Crowders Creek Elementary York 2, Clover
Sawyer Edwards Rosebud Schoolhouse
Shane Gilliam Indian Land Elementary Lancaster County School District
Shawn Kaylen Akuforngwe St. Anne Catholic School, Rock Hill Rock Hill
Shaylee Stowe Lewisville Elementary School Chester County
Skyler Fae Schweikert North Central Middle School Kershaw County School District
Tanishqa Garg Banks Trail Middle School Fort Mill School District
Tareia Madison Gloverville Elementary Aiken County
Trinity Escalante Gloverville Elementary Aiken County
Xavier Thomas Allendale -Fairfax Middle School Allendale County Schools
Zayden Adams North Central Middle School Kershaw County School District
Zehra Godhrawala Barnwell Elementary School Barnwell 45

North Carolina Participants

Table inside Article
Photo Name School District
Afton Dockery Hanes Magnet Winston-Salem Forsyth County
Aishwarya Kallakuri Valor Preparatory Academy Valor Preparatory Academy
Alexus Brewer SanLee Middle School Lee County Schools
Ananya Prassanna Davis Drive Middle School Wake County Public Schools
Anita Thao Gamewell Middle School Caldwell
Anna Gray Grandview Middle School Hickory City Schools
Architha Raghavan Mills Park Elementary Wake County Public Schools
Arianna Zuniga South Asheboro Middle School Asheboro City Schools
Arnav Srivastava Randolph Middle School Charlotte Mecklenburg Schools
Aubrey Stewart NL Dillard Middle School Caswell County Schools
Brodie Mash Mountain View Elementary Ashe County School District
Brynna Little Lilesville Elementary School Anson County Schools
Cayden Greer Creekside Elementary Pitt County Schools
Chaitra Yeccherla Mills Park Middle School Wake County Public Schools
Charlie Keegan Aberdeen Elementary Moore County Schools
Chinmayi Shyam Sundar Cuthbertson Middle School Union County Public Schools
Christian Henderson Wheatmore Middle School Randolph County School System
Christian Tillman Bradford Preparatory School Bradford Preparatory School
Dawson Bean Spring Hill Middle School Scotland County Schools
Dhruva Srivatsa Davidson K-8 Charlotte Mecklenburg Schools
Dylan Sachdev Thales Academy Pittsboro Thales Academy Pittsboro
Elise Moore William W. Estes Elementary School Buncombe
Ethan Van Dyke Kings Mountain Middle School Cleveland
Felix Redding Beaufort Middle School Carteret
Ford Sumner Ocracoke School Hyde County
Gabriel Mancuso British International School of Charlotte British International School of Charlotte
Gabriela Euceda Colindres G. C. Hawley Middle School Granville County Public Schools
Gracie Conner R-S Middle Schools Rutherford County Schools
Gracyn Surrett Avery Middle School Avery County Schools
Grayson Turner Battleground Elementary Lincoln County Schools
Harini Jayakumar The Brawley School Iredell-Statesville
Helen Moose George Moses Horton Middle School Chatham County Schools
Henry Moody Greensboro Day School Greensboro Day School
Holden Good Moore Square Middle School Wake County Public Schools
Hudson Perdue Ravenscroft Ravenscroft
Jack Hernandez Sparta Elementary School Alleghany County
Kai White East Bend Elementary Yadkin County Schools
Kali Smith First Flight Middle Dare County NC
Kalkedan Woldesenbet Brookstone Schools Brookstone Schools
Kasey Capps Holly Shelter Middle School New Hanover County Schools
Kristian Ormond Pamlico County Middle School Pamlico County Schools
Kushi Gottimukkala Triange Math and Science Academy Triange Math and Science Academy
Kynlee Venable Meadowview Magnet Middle School Surry County Schools
Lawrence Martin Cramerton Middle School Gaston County
Lilliana Zirkle East Alexander Middle School Alexander County
Lucas Garland St. Nicholas Academy St. Nicholas Academy
Makenzie Farmer Ragland Chestnut Grove Middle School Stokes County Schools
Max Greene Hardin Park Elementary Watauga
Meredith Lee Star Elementary Montgomery County Schools
Milan Mishra Providence Day School Providence Day School
Mohammad Maaz Smith Middle School Chapel Hill-Carrboro City Schools
Nari Horne Mendenhall Middle School Guilford County Schools
Nathan Haynes Mount Airy Middle School Mount Airy City Schools
Nikki Bellamy Woodington Middle School Lenoir County Public Schools
Olivia Rareshide William Ellis Middle School Davie County Schools
Paisley Jackson Nash Central Middle School Nash County Public Schools
Parker McCaslin Newton-Conover Middle School Newton-Conover City Schools
Pearl Banks Fred A Anderson Elementary Pamlico County Schools
Phaneendra Bulusu Harris Road Middle School Cabarrus County
Riya Anumakonda The Burlington School The Burlington School
Russell Hartley Central Davidson Middle School Davidson County Schools
Samuel Canipe H. M. Arndt Middle School Catawba County Schools
William Hefner Central Wilkes Middle School Wilkes County
Zoey Murphy Elkin Elementary School Elkin City Schools